Başkan Demircan Nuclear Harmonization and Standardization Initiative (NHSI) toplantısına katıldı.

June 30, 2022
IMG-20220624-WA0019---

Nükleer Düzenleme Kurumu Başkanı Dr. Zafer Demircan 23-24 Haziran tarihlerinde Avusturya'nın Viyana şehrinde UAEA tarafından düzenlenen Nuclear Harmonization and Standardization Initiative (NHSI) toplantısına katılmıştır.

Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) Başkanı Sayın Dr. Zafer DEMİRCAN başkanlığındaki NDK Heyeti 23-24 Haziran 2022 tarihlerinde Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlediği Nuclear Harmonization and Standardization Initiative (NHSI) toplantısına katılmıştır.

NHSI, son zamanlarda bir çok ülkede çeşitli amaçlarla kurulması planlanan Küçük Modüler Reaktörlerin (Small Modular Reactor-SMR) nükleer güvenlik ve emniyetten ödün verilmeden kurulabilmesi, işletilebilmesi ve yetkilendirilmesi amacı ile düzenleyicileri, tasarımcıları, işleticileri ve ilgili diğer kuruluşları bir araya getiren bir girişimdir. Bilindiği üzere tüm dünyada SMR’ların kurulması, işletilmesi ve yetkilendirilmesi ile ilgili tecrübe ve mevzuat eksikliği bulunmaktadır. NHSI’in temel hedefi tüm paydaşların bir araya gelerek SMR’ların yetkilendirme süreçlerinde kullanılabilecek ortak bir düzenleyici çerçeve oluşturulması olarak özetlenebilir.

NHSI toplantısında ülkemiz adına söz alan Sayın Dr. Zafer DEMİRCAN, bu girişimin tecrübe ve bilgi paylaşımı açısından fayda getireceği düşünülse de, ülkelerin farklı farklı düzenleyici yaklaşımlarının bulunması ve mevzuatların her ülke için kendi yasal çerçevesinde bağlayıcı olması nedeni ile uluslararası ortak bir düzenleyici çerçevenin oluşturulması esnasında güçlükler ile karşılaşılabilineceğini dile getirmiştir.

Toplantı esnasında Sayın Dr. Zafer DEMİRCAN, UAEA Genel Direktörü Rafael Mariano GROSSI ile de görüşme gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Heyetimiz tarafından Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi Daimi Temsilciliği’mize resmi ziyarette bulunulmuştur.

Medya Galerisi

WhatsApp Image 2022-06-23 at 15.18.01
IMG-20220624-WA0019

İlgili Haberler

Nükleer Güvenlik Sözleşmesinin Ortak 8. ve 9. Gözden Geçirme Toplantısı Viyana’da gerçekleştirildi.

Kamuoyuna Duyuru

Nükleer Düzenleme Kurulu Başkanlığına, İkinci Başkanlığına ve Kurul Üyeliğine Atamalar Gerçekleşt...

Kamuoyuna Duyuru

29-03-2022

Rostechnadzor Ülkemize Teknik Bir Ziyaret Gerçekleştirdi

Nükleer Düzenleme Kurum Başkanı Ve Heyeti Atomexpo Forumuna Katılım Sağladı

Tenmak İle Radisa Sözleşmesi İmzalandı

Kurumumuz ile TENMAK Arasında RADİSA İstasyonlarının Kurumu ile Bakım ve Onarımına İlişkin Hizmet...

Dozimetri Hizmeti Veren ve Dozimetri Hizmeti Alan Kuruluşların Dikkatine

Macaristan Atom Enerjisi Kurumu (HAEA) Ülkemize Teknik Bir Ziyaret Gerçekleştirdi

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) 66. Genel Konferansına Katılım Sağlandı

Dosya