Belarus Cumhuriyeti Ziyareti

November 28, 2021
Belarus1

Sn. Dr. Zafer DEMİRCAN Başkanlığındaki NDK Heyeti tarafından 24-28 Mayıs 2021 tarihlerinde Belarus Nükleer Güç Santrali incelemek üzere ziyaret gerçekleştirildi.

Sn. Dr. Zafer DEMİRCAN Başkanlığındaki NDK Heyeti tarafından 24-28 Mayıs 2021 tarihleri arasında Belarus Cumhuriyeti’nin Minsk şehrine Koordinasyon Görüşmelerine katılmak ve Grondo şehrinde bulunan Belarus Nükleer Güç Santrali’nde incelemelerde bulunmak üzere bir ziyaret gerçekleştirildi. Kurumumuz ile Belarus Acil Durumlar Bakanlığı Nükleer ve Radyasyon Güvenliği Departmanı (Gosatomnadzor) arasında 4 Ağustos 2020’de imzalanan nükleer güvenlik ve radyasyondan korunma alanında işbirliği ve bilgi alışverişi konulu mutabakat zaptı çerçevesinde Sn. Dr. Zafer DEMİRCAN Başkanlığındaki NDK Heyeti tarafından 24-28 Mayıs 2021 tarihleri arasında Belarus Cumhuriyeti’nin Minsk şehrine Koordinasyon Görüşmelerine katılmak ve Grondo şehrinde bulunan Belarus Nükleer Güç Santrali’nde incelemelerde bulunmak üzere bir ziyaret gerçekleştirildi.

Heyetler arası görüşmelerde nükleer ve radyasyon güvenliği, düzenleyici altyapının geliştirilmesi, nükleer enerji kullanımı alanındaki faaliyetlerin lisanslanması, nükleer santral inşaatının denetimi konuları görüşüldü. 

Belarus Acil Durumlar Bakan Yardımcısı Anatoly Dolgolevets ev sahipliğinde yapılan görüşmelerde söz alan Dolgolevets; Belarus ve Türkiye'nin pek çok ortak noktası bulunduğunu ve iki ülkenin de nükleer enerji sektöründe yeni olduğunu vurguladı. Gosatomnadzor Başkanı Olga Lugovskaya, ziyaretin tarihi niteliğini, tarafların 2020'de imzaladığı mutabakat temelinde Gosatomnadzor ile NDK arasındaki resmi etkileşimin başlangıcı olarak nitelendirdi. Bu tür toplantıların iyi bir gelenek haline gelmesini umduğunu söyledi. NDK Başkanı Zafer Demircan ise Belaruslu meslektaşlarına ziyaret organizasyonu ve işbirliği için teşekkür etti. İki ülkedeki düzenleyici faaliyetlerin iyileştirilmesi adına deneyim paylaşımının önemine ve karşılıklı yararlarına değindi.

Heyetimiz ikili görüşmelerin ardından, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde kullanılacak Rus tasarımı VVER-1200 reaktörlerinin muadili olan Ostrovets’de bulunan Belarusian NPP’yi ziyaret etti. 

Başkan DEMİRCAN ve NDK Heyeti, Minsk Büyükelçisi Sn. Mehmet ÖZCAN’ı ziyaret ederek istişarelerde bulunuldu.

Medya Galerisi

Belarus2
Belarus3
Belarus4
Belarus5
Belarus6
Belarus7

İlgili Haberler

Gümrük Tarife Pozisyon (GTP) Numaraları Güncellemesi

Rusya Federasyonu’na Teknik Ziyaret

Nükleer Düzenleme Kurumu Başkanı Dr. Zafer DEMİRCAN Başkanlığındaki NDK Heyeti 9-14 Kasım 2021 ta...

Akkuyu Nükleer Santrali 4.Ünite İnşaat Lisansı verildi

COMPASS Kapsamında İlk Ulusal Eğitim Programı

UAEA 2021 yılında başlatılan COMPASS girişimi kapsamında ilk ulusal eğitim programı Kurumumuzun k...

Uluslararası Fiziksel Koruma Danışma Servisi

UAEA oluşturduğu uluslararası uzmanlar ekibi ve ilgili Kurum ve Kuruluşlarımızın temsilcilerinin ...

Akkuyu Nükleer Santrali 3.Ünite İnşaat Lisansı verildi

UAEA 65.Genel Konferansa Katılım

Nükleer Düzenleme Kurumu Başkanı Dr. Zafer DEMİRCAN Başkanlığındaki NDK Heyeti 20-24 Eylül 2021 ...

Nükleer Emniyet Yönetimi Sertifika Programı

Nükleer emniyet alanında farkındalığı artırmak ve nükleer emniyet kültürünü geliştirmek amacıyla ...

STUK ile Online Teknik İşbirliği Toplantısı

Kurumumuz ile Finlandiya Nükleer Düzenleme Kurumu (STUK) arasında 1-2 Şubat 2021 tarihlerinde vid...

Dosya