UAEA 65.Genel Konferansa Katılım

November 28, 2021
1_1

Nükleer Düzenleme Kurumu Başkanı Dr. Zafer DEMİRCAN Başkanlığındaki NDK Heyeti 20-24 Eylül 2021 tarihlerinde UAEA tarafından Viyana’da düzenlenen 65. Genel Konferansa katıldı.

Kurum Başkanımız Sayın Dr. Zafer DEMİRCAN Başkanlığındaki NDK Heyeti Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından 20-24 Eylül 2021 Tarihlerinde Viyana’da düzenlenen 65. Genel Konferansa Katıldı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından Viyana’da düzenlenen 65. Genel Konferansa Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) Başkanı Dr. Zafer DEMİRCAN başkanlığındaki heyet ile katılım sağlamıştır. Genel Konferansa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, TENMAK ve NÜTED yetkilileri de iştirak etmiştir. 

UAEA’ya üye ülkelerin katıldığı Konferansta nükleer bilim ve teknolojinin tüm dünyada insanlığın refahına ve barışın geliştirilmesine sağladığı katkının pekiştirilmesi konusunda kararlar alınmıştır.

20 Eylül 2021 pazartesi günü açılış konferansına katılan Başkan Demircan konferans süresince Rusya Federasyonu Nükleer Düzenleme Kurumu (Rostechnadzor), Ukrayna Devlet Nükleer Düzenleme Komitesi (SNRCU), Belarus Cumhuriyeti Acil Durumlar Bakanlığı Nükleer ve Radyasyon Güvenliği Dairesi Başkanlığı (Gosatomnadzor), Macaristan Atom Enerji Kurumu (HAEA), Finlandiya Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Kurumu (STUK), Bulgaristan Nükleer Düzenleme Ajansı (BNRA), Çekya Nükleer Güvenlik Devlet Ofisi (SÚJB), Slovakya Nükleer Düzenleme Kurumu (ÚJD SR) Başkanları ve UAEA Nükleer Altyapı Geliştirme Departmanı EURATOM ile Batı Avrupa Nükleer Düzenleyicileri Birliği (WENRA) temsilcileri ile temaslar gerçekleştirmiştir. Müzakere yapılan ülkeler ile işbirliği, tecrübe ve teknik bilgi paylaşımı konusunda protokol imzalama hususunda mutabakat sağlanmıştır. 

NDK heyet üyeleri ayrıca BM Viyana Ofisi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Muhtar GÜN’ün düzenlemiş olduğu resmi akşam yemeğine katılım sağlamıştır.             

Medya Galerisi

6-2
4-2
9
1
2

İlgili Haberler

Gümrük Tarife Pozisyon (GTP) Numaraları Güncellemesi

Rusya Federasyonu’na Teknik Ziyaret

Nükleer Düzenleme Kurumu Başkanı Dr. Zafer DEMİRCAN Başkanlığındaki NDK Heyeti 9-14 Kasım 2021 ta...

Akkuyu Nükleer Santrali 4.Ünite İnşaat Lisansı verildi

COMPASS Kapsamında İlk Ulusal Eğitim Programı

UAEA 2021 yılında başlatılan COMPASS girişimi kapsamında ilk ulusal eğitim programı Kurumumuzun k...

Uluslararası Fiziksel Koruma Danışma Servisi

UAEA oluşturduğu uluslararası uzmanlar ekibi ve ilgili Kurum ve Kuruluşlarımızın temsilcilerinin ...

Akkuyu Nükleer Santrali 3.Ünite İnşaat Lisansı verildi

Nükleer Emniyet Yönetimi Sertifika Programı

Nükleer emniyet alanında farkındalığı artırmak ve nükleer emniyet kültürünü geliştirmek amacıyla ...

Belarus Cumhuriyeti Ziyareti

Sn. Dr. Zafer DEMİRCAN Başkanlığındaki NDK Heyeti tarafından 24-28 Mayıs 2021 tarihlerinde Belaru...

STUK ile Online Teknik İşbirliği Toplantısı

Kurumumuz ile Finlandiya Nükleer Düzenleme Kurumu (STUK) arasında 1-2 Şubat 2021 tarihlerinde vid...

Dosya